Wspomnienia o Zofii Grzechnik

„Słowa nie wyrażą cierpienia, łzy nie umniejszają bólu...."

16 lutego 2023 roku zmarła nasza Koleżanka Zofia Grzechnik, długoletnia nauczycielka Studium Nauczycielskiego w Elblągu.
Tak Zofię wspomina Jej przyjaciółka Kazimiera Syrkiewicz.
Jako 19-latka po uzyskania dyplomu Studium Nauczycielskiego w 1957 roku rozpoczęła pracę w SP nr 12 w Elblągu, w której prowadziła lekcje ze śpiewu. Była pełna zapału do pracy, przyjaźnie nastawiona do uczniów. Stała się ulubioną „Panią od śpiewu"
Wspólnie z kol. Jadwigą Sokołowską prowadziły chór szkolny, który uświetniał nie tylko szkolne uroczystości, ale tez wielokrotnie stanowił oprawę muzyczną uroczystości miejskich.
Zosia cały czas podwyższała swoje kwalifikacje zawodowe. W systemie zaocznym ukończyła Wyższą Szkołę Muzyczną w Bydgoszczy i uzyskała tytuł magistra.
W 1969 roku podjęła pracę w Liceum Pedagogicznym dla Wychowawczyń Przedszkoli w Elblągu, a następnie w Studium Nauczycielskim na etacie nauczyciela muzyki. Przez 13 lat wspólnie z kol. Majką Wiesiołowską i kol. Mieczysławem Krawczukiem prowadzili chór szkolny, który odnosił sukcesy na przeglądach chórów (m. inn. zajął drugie miejsce na Przeglądzie Chórów Makroregionu Północnego).
Wychowankowie SN-u cenili nie tylko wysoki poziom edukacji muzycznej, ale też kulturę osobistą i życzliwy stosunek do uczniów.
Była osobą o ogromnej dobroci, wyrozumiałą, ciepłą, szanowaną nauczycielką, która uczyła miłości do muzyki i zawodu nauczyciela.
W latach 1976-1978 została oddelegowana do pracy w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Elblągu jako wizytator-metodyk wychowania muzycznego, pozostając na etacie SN-u, z którego w 1984 roku odeszła na emeryturę.
Prof. Zofia Grzechnik zapisała się na zawsze w pamięci swoich uczniów, koleżanek i kolegów jako piękna, elegancka, życzliwa i serdeczna osoba.
Zegnaj Zosiu, dziękujemy, że byłaś obecna w naszym życiu.