Światowy Dzień Zwierząt (ang. World Animal Day) – święto obchodzone corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii.

Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Głosił, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi, bez względu na charakter, poglądy, narodowość, stan majątkowy i każdy, kto prosi o pomoc, wróg czy przyjaciel powinien być wysłuchany i przyjęty.

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week) trwający do 10 października.

Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa.
Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce w 1993 roku.

Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk. Rokrocznie podczas Światowego Tygodnia Zwierząt TOZ zachęca do adoptowania zwierząt, organizując w schroniskach Dni Otwartych Drzwi.

 SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA2023  SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA2023  SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA2023

W tym roku mamy wyjątkowy finał Akcji Sprzątania Świata, ponieważ od pierwszego zebranego worka śmieci mija dokładnie 30 lat.
15.09.2023 uczniowie klas pierwszych wzięli aktywny udział w akcji.

 Zbiórka dla Elbląskiego Schroniska  Zbiórka dla Elbląskiego Schroniska  Zbiórka dla Elbląskiego Schroniska

Październik był Miesiącem Ochrony Zwierząt. W związku z tym nasza szkoła wzięła udział w zbiórce dla schroniska dla zwierząt w Elblągu - zbieraliśmy wszystko, co może się przydać zwierzętom w schronisku - koce, kołdry, zabawki, karmy itp. Zbiórka trwała do końca listopada. Oprócz tego zorganizowaliśmy kiermasz ciast i za zebrane podczas kiermaszu pieniądze została zakupiona karma dla zwierząt. Otrzymaliśmy również ogromną pomoc od mamy jednej z uczennic – firma PRODUCENT MATERACY z Elbląga uszyła kołderki przeznaczone dla zwierząt.

Wszystkie rzeczy zostały zawiezione do Elbląskiego Schroniska.

 Sprzątanie Świata  Sprzątanie Świata  Sprzątanie Świata

W ramach akcji "Sprzątanie Świata" młodzież klas IC i IIIC z IV LO w Elblągu sprzątała dziś teren w okolicy stawu przy ul. Działkowej.

Teren choć urokliwy, regularnie zanieczyszczany jest przez niektórych mieszkańców miasta. Niecała godzina sprzątania wystarczyła, by zebrać dwie opony, dwie duże szyby, fragmenty materiałów budowlanych i niezliczone ilości puszek, butelek i opakowań po żywności.

Niezbędne do akcji worki i rękawice zabezpieczył Departament Ochrony Środowiska UM, a wszystkie nieczystości wywieźli pracownicy Elbląskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz zadbać o planetę? Oto propozycje. Na pewno znajdziesz wśród nich kilka takich, które z powodzeniem można zastosować u siebie. Oto lista pomysłów na bycie eko:

  1. Bądź świadomym konsumentem. 
    Pierwszym krokiem do ekologicznego trybu życia jest świadoma konsumpcja. Wybieranie produktów z odpowiedzialnych źródeł, których składniki nie powodują zachwiania równowagi w środowisku naturalnym. Warto kupować to, co jest dostępne lokalnie i sezonowo. 
    Zanim dokonasz zakupu jakiegoś towaru, zastanów się, jaka będzie przyszłość wytworzonego w ten sposób śmiecia. Kupuj rzeczy w opakowaniach nadających się do recyklingu.
  2. Segreguj odpady. 
    Segregacja odpadów jest kluczowym ogniwem w procesie recyklingu. Jeśli chcemy pozbyć się nadmiaru śmieci z naszego otoczenia, recykling jest niezbędny. Dlatego jako konsumenci powinniśmy znać i stosować zasady segregacji.
  3. Oszczędzaj wodę. 
    Woda może niedługo stać się niezwykle cennym zasobem naturalnym. Pomyśl o tym i stosuj działania, które ograniczają jej marnowanie, poprzez np. zakręcanie kranu czy wybieranie krótkiego prysznica zamiast kąpieli w wannie, a do podlewania roślin zbieraj deszczówkę.
  4. Pij wodę z kranu. 
    Jakość wody z wodociągów bardzo często dorównuje tej, która jest zamknięta w plastikowych butelkach.
  5. Używaj bidonów na wodę
    Bidony i wielorazowe butelki na wodę pozwolą Ci mieć kranowiankę zawsze ze sobą. Nie musisz kupować małych, jednorazowych butelek, żeby być cały czas nawodnionym.
  6. Korzystaj z wielorazowych toreb na zakupy
    Problem z jednorazowymi siatkami jest taki, że są... jednorazowe. Po przyniesieniu zakupów do domu, trafiają zaraz do kosza.
    Staraj się mieć zawsze przy sobie torbę wielorazową lub plecak na zakupy. Jeśli jednak zapomnisz i kupisz plastikową torbę jednorazową, nie wyrzucaj jej od razu, tylko użyj chociażby jako worka na śmieci.
  7. Zrezygnuj z samochodu
    Jeśli to możliwe, zostaw samochód w garażu. Jak najczęściej wybieraj spacer, rower albo komunikację publiczną do poruszania się po mieście. To zdrowe nie tylko dla środowiska, ale też dla Ciebie, bo zapewnisz sobie regularną porcję ruchu na świeżym powietrzu.
  8. Nie marnuj żywności
    Kupuj tyle, ile rzeczywiście potrzebujesz. Nie rób zakupów na zapas, ponieważ często sporo z tych rzeczy przeterminowuje się i trafia do kosza. By to sobie ułatwić, można planować posiłki (lub tylko obiady) i na zakupy wybierać się z konkretną listą produktów.
    Jeśli jednak zostanie Ci nadmiar jedzenia np. po rodzinnym obiedzie, możesz go zanieść do Jadłodzielni albo Banku Żywności.
  9. Oszczędzaj prąd
    Używaj energooszczędnych żarówek, nie zostawiaj urządzeń elektrycznych w trybie czuwania, naucz się pracować na baterii laptopa, a robiąc pranie, czy używając zmywarki, wybieraj program oszczędny/eko za każdym razem, kiedy to możliwe.
  10. Hoduj rośliny w swoim domu
    Znacznie lepiej funkcjonuje się we wnętrzu, w którym otoczeni jesteśmy roślinami zielonymi. Jeśli dodatkowo rośliny te oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji, tym lepiej dla nas. Ciekawą alternatywą może być hodowanie ziół i warzyw na parapecie, czy balkonie. Nie tylko będziemy mieć własną „fabrykę tlenu", ale też świeże dodatki do zup i potraw.
    Jeśli masz ogródek albo dużo miejsca na balkonie, pomyśl o zasianiu kwiatów miododajnych, które dadzą pokarm pszczołom. A skoro już jesteśmy przy pszczołach, to...
  11. Buduj domki dla owadów pożytecznych
    Owady pożyteczne zapylają kwiaty, ale też np. walczą ze szkodnikami w naszych ogrodach. Potrzebują jednak miejsc, gdzie mogłyby bezpiecznie się schronić.
    W sklepach z produktami do ogrodów znajdziemy gotowe hotele dla owadów. Można jednak wykonać własne, co z pewnością przyniesie mnóstwo satysfakcji.
  12. Przede wszystkim nie śmieć!
    Zabierając przekąski np. na wycieczkę w góry, nie zostawiaj opakowań po nich w połowie drogi. Zabierz je z powrotem. Bez zawartości ważą niewiele, a po powrocie możesz je wrzucić do pojemników na odpady segregowane.
  13. Pozbieraj śmieci po innych
    Na spacer w góry, do lasu zawsze zabieraj ze sobą worek na śmieci. Daj innym dobry przykład i pozbieraj po drodze trochę śmieci.
  14. Zjedz, zanim pójdziesz na zakupy
    Uczucie głodu uruchamia w nas potrzebę impulsywnego kupowania. Na wiele rzeczy mamy ochotę, która przechodzi po obiedzie. Możesz przez to wrócić z zakupów z rzeczami, których w ogóle nie potrzebujesz. Zanim więc pójdziesz do sklepu, zjedz coś.
  15. Pakuj zakupy do wielorazowych opakowań
    W większości miejsc możesz zapakować produkty sprzedawane luzem lub na wagę (pieczywo, warzywa, bakalie, cukierki, ciastka) do własnych pudełek, wielorazowych woreczków na warzywa albo siatek uszytych ze starych firanek. Korzystaj z tej opcji, także w marketach – zwykle obsługa nie ma nic przeciwko! Na rynku pojawia się też coraz więcej tzw. sklepów bez opakowań. Sprawdź, czy jest taki w Twojej okolicy.

Statystyczny Polak produkuje ponad 330 kg śmieci rocznie, czyli niemal kilogram odpadków dziennie. Mimo tego, że statystycznie jesteśmy poniżej średniej unijnej (489 kg), to jak się okazuje wcale nie mamy czym się chwalić. Odsetek śmieci poddawanych segregacji czy recyclingowi wciąż pozostaje bardzo niski. Dużym problemem jest także palenie śmieci w piecach i na prywatnych posesjach. Te czynniki przyczyniają się do postępującej degradacji środowiska naturalnego, której objawami są między innymi smog oraz – w dłuższej perspektywie – ocieplanie klimatu.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie w poradniku.