79. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie  79. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie  79. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie

8 maja 2024 roku przypada 79. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. W tym pamiętnym dniu przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w miejskich uroczystościach upamiętniających ofiary tamtych wydarzeń przy grobach Aliantów na Cmentarzu Agrykola. Uczniowie wysłuchali hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej oraz przemówień Prezydenta Elbląga - P. Michała Missana i Przewodniczącej Rady Miejskiej – P. Grażyny Kluge. Następnie odbył się Apel Pamięci i salwa honorowa. Oddając hołd bohaterom tamtych trudnych czasów złożono kwiaty i zapalono znicze.

Największy konflikt zbrojny w historii zakończył w Europie w dniu 8 maja 1945 roku, kiedy Niemcy podpisali akt bezwarunkowej kapitulacji. II wojna światowa wyróżniała się niezrównanymi w historii metodami eksterminacji stosowanymi przez nazistowskie Niemcy. Łączna liczba ofiar przekroczyła 60 milionów na całym świecie. Straty polskie to ok. 6 mln ofiar okupacji niemieckiej, w tym ok. 3 mln polskich Żydów oraz ok. 570 tys. ofiar totalitarnego systemu sowieckiego. Oprócz strat ludzkich, wojna spowodowała również ogromne zniszczenia materialne, a znaczna cześć Europy legła w gruzach.