Przemysław Zamojski  Przemysław Zamojski  Przemysław Zamojski

Przemysław Zamojski (rocznik 1986) uczęszczał w latach 2002-2005 do IV LO, jako uczeń klasy sportowej (stworzyliśmy wtedy autorski program dla takich klas, a rocznik 1986 był naszym pierwszym). Wychowawcą tej klasy i jednocześnie opiekunem szkolnej reprezentacji koszykówki był Tomasz Gadaj. W tym czasie tak się złożyło, że klub MKS „ Truso" Elbląg, którego Przemek był zawodnikiem, wycofał z rozgrywek jako zespół juniora starszego. Na szczęście mieliśmy różne zawody międzyszkolne i osoby z jego rocznika nie straciły kontaktu z koszykówką. Nasz szkolny zespół, którego liderem został Przemek, wygrał Licealiadę Powiatową, Regionalną, a później Finał Wojewódzki. Reprezentacja IV LO startowała równolegle w ogólnopolskich rozgrywkach Era Liga Szkolna (sezon 2004/05). Po wygraniu eliminacji wojewódzkich, wystartowaliśmy w turnieju centralnym - Mistrzostwach Polski, zajmując wysokie 5 miejsce. Przemek został wtedy wyróżniony indywidualnie (MVP), dodatkowo wygrywając tzw. konkurs „wsadów". W nagrodę uzyskał stypendium w amerykańskim Independence Community College, do którego udał się na dwa semestry po zdaniu matury (2005). Po powrocie zaczął swoją imponująca zawodową karierę koszykarza

W trakcie jej trwania zdobył aż 10 złotych medali (historyczny rekord Energa Basket Ligi), jeden srebrny, trzy razy triumfował w Suzuki Pucharze Polski i dwa razy w Suzuki Superpucharze Polski. Grał w wielu rozgrywkach międzynarodowych - Eurolidze, Europucharze, Koszykarskiej Lidze Mistrzów, FIBA Europe Cup, a dodatkowo w Lidze VTB.
Przemysław Zamojski ma również na koncie 102 występy w reprezentacji Polski w koszykówce 5x5 (m.in. podczas EuroBasketów 2013, 2015, 2017) - zdobył w nich 558 punktów. Z kadrą 3x3 zdobył brązowe medale mistrzostw świata w 2019 oraz brąz mistrzostw Europy w 2021 roku. Zagrał także na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020. Od 2022 roku kapitan LOTTO 3x3 Team, pierwszego w Polsce zawodowego zespołu 3x3.
Wychowawca klasy i opiekun szkolnej reprezentacji koszykówki

Tomasz Gadaj

Wspomnienia Nadii Szczypińskiej  Wspomnienia Nadii Szczypińskiej

Jako absolwentka IV liceum ogólnokształcącego w Elblągu z pewnością mogę stwierdzić, że wybór tej placówki był jedną z lepszych decyzji w moim nastoletnim życiu. Otrzymałam ogromne wsparcie od pedagogów, psychologów oraz pracowników w tym trudnym dla wielu osób okresie. Jestem bardzo wdzięczna tym osobom i z pewnością mogę polecić IV Liceum każdej osobie, która tak jak ja kiedyś, zastanawia się nad wyborem szkoły ponadpodstawowej. Bogaty wybór profili, kształcenie w oparciu o pasje i zainteresowania, kadra skupiająca się na dobru ucznia. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że IV Liceum ma oddziały integracyjne, dostosowane do dysfunkcji dzieci, dzięki, między innymi, nauczycielom wspomagającym, którzy ułatwiają niepełnosprawnym uczniom zdobywanie wiedzy. Psycholog, pedagog, wychowawcy klas są osobami, do których zawsze można zwrócić się z problemem i zostać wysłuchanym. W przypadku problemów można zwrócić się również do dyrekcji szkoły, która zawsze służy pomocą. Placówka kładzie również nacisk na naukę języków obcych. Do wyboru mamy, oprócz angielskiego, hiszpański lub niemiecki, więc uczeń może sam zdecydować o tym, co bardziej go interesuje. Sport to bardzo istotny element w tej szkole. Klasy sportowe, ścianka wspinaczkowa, ogromna sala gimnastyczna i zaangażowanie nauczycieli przekonuje wielu uczniów. Dziś dzięki ogromnemu wsparciu kadry nauczycielskiej, piszę do was jako studentka psychologii, która z pewnością wybrałaby IV Liceum Ogólnokształcące ponownie.

Klaudia Żabińska to nasza ubiegłoroczna absolwentka, która uczęszczała do klasy humanistyczno– integracyjnej. Obecnie przebywa w Londynie, gdzie szkoli się i pracuje jako wizażystka i fotograf.
Oto, jak wspomina naszą szkołę:
Jeśli jeszcze wahacie się, jaką szkołę wybrać, decyzja jest prosta: tylko IV Liceum Ogólnokształcące! Nauczyciele, a wśród nich Anioły, są tylko tam!

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, w którym podejmuje decyzję wpływającą na jego przyszłe losy, kiedy na skrzyżowaniu wielu dróg musi wybrać jedną z nich, nie wiedząc, dokąd ona prowadzi. Wybierając IV Liceum Ogólnokształcące, nigdy bym nie pomyślała, że grono pedagogiczne, które tam poznałam, przywróci mi wiarę w siebie - umiejętności, której musiałam się nauczyć. Aktywna i twórcza postawa nauczycieli pomogła mi przezwyciężyć liczne trudności, które wynikały z mojej choroby. Objawiała się ona dużym problemem z koncentracją, obniżonym nastrojem, wycofaniem i bezsennością. Miałam w sobie dużo wewnętrznego napięcia. Nauczyciele pokazywali mi, że porażki mogą mnie czegoś pożytecznego nauczyć, że gdy przeżywamy trudności, możemy odkryć swą siłę, że miłość i życzliwość często znajdujemy w najciemniejsze dni. Oni byli moją siłą napędową, dzięki nim odnalazłam nadzieję i drogę ku zdrowiu.

Spotkanie z Kamilą Łyłką  Spotkanie z Kamilą Łyłką  Spotkanie z Kamilą Łyłką

O swojej twórczości, o pracy w teatrze i działaniach artystycznych przeróżnych opowiadała na spotkaniu z IIA i IIIA. Ciekawie i inspirująco było. Dziękujemy.
Renata Przybysz